ناسا در تاریخ 6 اکتبر سال 2020 گفت که تلسکوپ فضایی جیمز وب پس از پشت سر گذاشتن یک سری آزمایشات "آزمایش زیست محیطی" که برای شبیه سازی سختگیری های قابل توجه پرتاب طراحی شده است ، گام دیگری در جهت پرتاب مورد انتظار اکتبر 2021 برداشته است. این آزمایشات در تاسیسات هوافضای نورثروپ گرومن در ساحل ردوندو ، کالیفرنیا انجام شد ، جایی که مونتاژ نهایی تلسکوپ نیز با همکاری مهندسان ناسا انجام شد.

 

وب یک تلسکوپ فضایی مادون قرمز است که قصد دارد به عنوان برجسته ترین رصدخانه فضایی ناسا در پشتیبانی از مطالعات اخترفیزیکی جهان دوردست ، به جای تلسکوپ فضایی هابل جانشین شود. مقایسه تلسکوپ های وب و هابل را در اینجا پیدا کنید. در ابتدا وب برای سال 2007 برنامه ریزی شده بود ، اما با تاخیرهای زیادی از جمله بازطراحی عمده در سال 2005 روبرو شد. علیرغم این شکست ها ، ستاره شناسان و علاقه مندان به نجوم از راه اندازی آینده وب بسیار هیجان زده هستند.

 

ناسا گفت ، اگرچه هر یک از اجزای تلسکوپ Web به طور جداگانه در طول توسعه آزمایش شده است ، اما این تظاهرات اخیر مبنی بر اینکه سخت افزار پرواز مونتاژ شده می تواند از پس زمینه های محیطی برآید ، یک موفقیت مهم برای این ماموریت است.

 

تکنسین ها رصدخانه کاملاً مونتاژ شده را در محفظه مخصوصی در معرض آکوستیک شدید قرار دادند و آن را با صداهایی که بیش از 140 دسی بل بودند منفجر کردند. برای مقایسه ، رعد با 130 دسی بل شنیده می شود. صدای آتش بازی در حدود 150 دسی بل. وب سپس روی میز لرزش مخصوصی قرار گرفت که تلسکوپ را با ارتعاشات با فرکانس پایین و لرزش قابل مقایسه با آنچه در حین پرتاب آینده احساس خواهد کرد ، قرار داد.

 

قرار دادن تلسکوپ در محیط پرتاب شبیه سازی شده بهترین راه برای اطمینان از آماده بودن برای چیز واقعی است. و اگر هر چیزی خراب شود ، آدرس دهی و یا تعمیر آن در خاک زمین بسیار راحت تر از این است که یک میلیون مایل از دسترس هر انسانی فاصله داشته باشد ... به معنای واقعی کلمه. با این حال ، خوشبختانه ، آزمایش طبق برنامه انجام شد.